Prowadząc prace przywracające gotowość bojową po działaniach w Goli, o godzinie 11:21 do SKKP w Gostyniu wpłynęło kolejne zgłoszenie. Tym razem dotyczyło ono pożaru zboża na pniu w miejscowości Bielawy Szelejewskie. Dyżurny w I rzucie zadysponował 4 zastępy straży pożarnej.

Po kilku minutach rozdzwoniły się kolejne telefony informujące o pożarze i widocznym dużym dymie. Również dowódca zmiany zbliżając się do zdarzenia zauważył duże zadymienie i jednocześnie polecił zadysponować dodatkowe siły i środki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano pożar zboża na pniu oraz składowanego obornika. Istniało także realne zagrożenie dla sąsiadujących zabudowań. Strażacy w kulminacyjnym momencie podali 8 prądów wody co pozwoliło dość szybko opanować pożar. Wypada także wspomnieć o pomocy rolników, którzy sprzętem rolniczym i beczkowozami wsparli działania strażaków.

W działaniach trwających ponad 2h brało udział 11 zastępów straży pożarnej z 4 gmin powiatu gostyńskiego. Spaleniu uległo ok. 5ha zboża, które właściciel wycenił na ok. 25 tys. zł.

Warto dodać, że służba 18 lipca okazała się bardzo pracowita. Poza powyżej opisanym zdarzeniem, odnotowano jeszcze 7 zdarzeń, w których łącznie udział wzięło 14 zastępów straży pożarnej. Strażacy m. in. gasili pożar tui na prywatnej posesji, usuwali skutki kolizji drogowej oraz zabezpieczali linie energetyczne.

Tekst: kpt. Nyczka M,    Zdjęcia: gostynska.pl, dh Pazoła-Bogusławska J. (OSP Pogorzela)

Additional information