W sobotni wieczór 25 lipca 2020 roku o godzinie 22:32, dyżurny operacyjny powiatu otrzymał informację o wypadku drogowym samochodu osobowego z koniem w miejscowości Elżbietków. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z OSP Pogorzela oraz JRG Gostyń. Po dojeździe zastępów, okazało się, że samochodem podróżowały 3 osoby.

Dwie z nich opuściły pojazd samodzielnie, natomiast trzecia osoba jest nieprzytomna i jest uwięziona w pojeździe. Druhowie OSP Pogorzela przystąpili do wykonania dostępu przy pomocy narzędzi hydraulicznych i ewakuacji poszkodowanego. Następnie rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową. Po dojeździe na miejsce zastępów JRG, kontynuowano RKO z użyciem defibrylatora AED. Po ok. 15-20min prowadzonych czynności, parametry życiowe kierowcy pojazdu powróciły. Poszkodowanego przekazano załodze ZRM. Następnie podjęto decyzję o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najciężej poszkodowana osoba została zabrana do szpitala we Wrocławiu, natomiast drugą osobę przetransportowano do szpitala w Krotoszynie.

W działaniach trwających niecałe 4 godziny brały udział: 2 zastępy JRG Gostyń, 2 zastępy OSP Pogorzela, 3 ZRM, LPR oraz patrol Policji.

Profesjonalne i wczesne podjęcie prawidłowych działań z zakresu ratownictwa technicznego oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, pozwoliły na uratowanie ludzkiego życia. Wg statystyk, nagłe zatrzymanie krążenia w warunkach poza szpitalnych przeżywa tylko ok. 10% przypadków. Strażakom oraz pozostałym służbom ratowniczym należą się najwyższe słowa uznania za wzorowo wykonaną pracę.

Tekst: kpt. Nyczka M,                   Zdjęcia: kpt. Wybierała W, Jędrkowiak J. (gostyn24.pl),

Additional information