22 czerwca 2020 roku o godzinie 15:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gostyniu wpłynęła informacja o pożarze drewnianych palet w miejscowości Waszkowo. Dyżurny natychmiast zadysponował odpowiednie siły i środki. Po kilkunastu minutach zgłoszenie zostało uaktualnione o informację, iż pożar zaczyna przenosić się na stojącą obok palet halę magazynową.

W związku z tą informacją oraz pierwszymi informacjami od dojeżdżających zastępów, dyżurny zadysponował kolejne zastępy z sąsiednich gmin oraz z powiatu leszczyńskiego. Usytuowanie palet oraz silnie wiejący wiatr spowodował bardzo szybki rozwój pożaru i już po kilkunastu minutach cała hala została objęta pożarem. O zdarzeniu poinformowano oficera operacyjnego, dowódcę JRG oraz Komendanta Powiatowego. W trakcie dojazdu były kolejne zastępy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódcy JRG, teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe i zorganizowano łączność radiową. Zaopatrzenie wodne realizowano z hydrantów, pobliskiego stawu oraz cystern wodnych, które także przyjechały na miejsce pożaru. Około godziny 17:15 pożar został zlokalizowany. Dogaszanie pogorzeliska trwało do południowych godzin dnia następnego. Spaleniu uległa hala magazynowa o wymiarach 65m x 27m x 13m oraz składowisko palet.

W działaniach trwających ponad 21 godzin, udział wzięło 13 zastępów straży pożarnej. Właściciel, wstępnie oszacował straty na ok. 9 mln zł. Ustaleniem przyczyn pożaru zajmuje się grupa dochodzeniowa Policji wraz z rzeczoznawcą ds. dochodzeń popożarowych.

Tekst: kpt. Nyczka M,                   Zdjęcia: kpt. Wybierała W, kpt. Nyczka M, Marta Stachowska (gostyn24.pl)

Additional information