W lasach na obszarze niemal całego kraju utrzymuje się najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie napawają optymizmem. Potwierdzenie bardzo niskiej wilgotności ściółki znajdujemy w statystykach dotyczących pożarów lasów. Od początku roku do dnia dzisiejszego w Polsce odnotowano prawie 2700 pożarów na obszarach leśnych.

Niestety za ponad 90 % pożarów lasów i traw odpowiada człowiek i są to często celowe podpalenia. W dalszym ciągu nie zdajemy sobie sprawy ze strat jakie ponosimy my wszyscy. W pożarach tych giną zwierzęta, które są wyjątkowo bezbronne w walce z żywiołem, a same lasy potrzebują wielu lat na regenerację. W sieci od lat publikuje się wiele poruszających fotografii ukazujących cierpienie ludzi i zwierząt. Pomyślmy zanim to my staniemy się sprawcą takiej tragedii. Dlatego po raz kolejny już apelujemy o rozsądek i rozwagę w czasie korzystania z terenów leśnych, a także obszarów sąsiadujących. Pamiętajmy ziemia jest tylko jedna, dużo zależy od Nas samych!!!

Warto wiedzieć, że wypalanie traw to złamanie przepisu Ustawy o z dnia 16 kwietnia 2004r. ochronie przyrody /Dz. U. nr 92, poz. 880/ i Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. Nr 80, poz.563/ za tego typu czynności grozi nam kara  aresztu lub wysokiej grzywny.

Tekst: st. str. Mruk R,      Zdjęcia: KG PSP

Additional information