W dniu 27.09.2018 roku odbyły się ćwiczenia zgrywające JRG Gostyń oraz jednostek OSP z terenu gmin Piaski oraz Borek Wlkp. Tematem ćwiczeń był pozorowany pożar w budynku domu dziecka w Bodzewie. Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w salce komputerowej znajdującej się na I piętrze budynku. Po zauważeniu pożaru zarządzono ewakuację podopiecznych domu dziecka oraz poinformowano straż pożarną o zaistniałym zdarzeniu.

Zastępy przybyłe na miejsce ćwiczeń otrzymały stosowne zadania. Po uzyskaniu informacji od opiekunów, okazało się, że piątka dzieci nie zdążyła się ewakuować i ich znalezienie należało do przybyłych zastępów straży pożarnej. W czasie przeszukiwania pomieszczeń, jednocześnie prowadzono działania gaśnicze oraz rozpoznanie wodne celem zbudowania zaopatrzenia wodnego.

Po zakończeniu ćwiczeń zarządzono zbiórkę celem omówienia i podsumowania. Ćwiczenia pokazały dobre zachowania strażaków, ale także błędy, które zostały przedstawione przez obserwatorów ćwiczeń. Miejmy nadzieję, że przedstawione wnioski pozwolą na wyeliminowanie błędów podczas prawdziwych działań ratowniczo-gaśniczych.

Tekst: kpt. Nyczka M, Foto: kpt. Nyczka M,

 

Additional information